اصلاح عقب بودن فک پایین

اصلاح عقب بودن فک پایین

همه بیمارانی که برای درمان ارتودنسی به متخصص ارتودنسی مراجعه می کنند به یک دبلیل مشابه به این عارضه مبتلا نشده اند.

همه متخصصین ارتودنسی برای باورند که مشکلات بیماران ارتودنسی هیچ شباعهتی به همدیگر نداشته و همچنین میزان نامرتبی دندانها . فک هم در آنها یکسان نکمی باشددرست است این تنوع درمان ارتودنسی را برای متخصصین ارتودنسی سخت می کند اما در نهایت یک متخصص ارتودنسی اول بیمار را معاینه می کند و بعد بهترین روش را برای درمان او انتخاب مب کند.

عقب بودن فک پایین یکی از مشکلاتی می باشد که بیماران برای درمان آن به متخصص ارتودنسی مراجعه می کنند .مشکل عقب بودن فک پایین در در بیش از ۴۰ درصد کودکان نیز مشاهده می گردد. دندانها به دلیل عقب بودن فک پایین به شکلی نادرست رشد کرده اند.

افرادی که به این مشکل دچار شده اند لبها بر روی هم قرار نمی گیرد و دندانهای فک بالا جلوتر به نظر می رسند و چهره شخص را زشتتر نشان می دهد که برای درمان این عارضه حتما به یک متخصص ارتودنسی مراجعه شود.

 

دلیل عقب بودن فک پایین

در نگاه اول به کسانی که به عارضه عقب بودن فک صورت مبتلا شده اند شاید به نظر برسد که فک بالا در این افراد بیش از حد جلو آمده است اما در حقیقت این فک پایین می باشد که به عقب رفته و به خوبی رشد نکرده است که عوامل زیادی در بروز این عارضه دخیل می باشند. نزدیک ۳ درصد از جمعیت جهان به ناهنجاری عقب بودن فک پایین مبتلا می باشند. که دلایل آن عبارتند از:

کوچک بودن فک پایین

اگر فک پایین بیش از اندازه کوچک باشد دندانها در همان فضای کوچک جابجا می شوند و تلاشی برای جلو آوردن فک نمی کنند. و با گذشت زمان فک بالا رشد کرده و همین باعث برهم خوردن تعادل میان دو فک می گردد.

کوچک بودن دندانهای فک پایین

وقتی که دندانهی فک پایین کوچک باشن تلاش زیادی برای بزرگتر کردن فک نمی کنند و در هملن فضای کوچک جابجا می شوند و فک پایین عقبتر از فک بالا باقی می ماند و با گذشت زمان و افزایش سن این عارضه بیشتر خود را نشان می دهد.

عادتهای نادرست

عادتهای رفتاری نادرست در برخی از کودکان باعث می شود کودکان فک پایین خود را عقب نگه می دارند که با به مرور زمان باعث عقب ماندن فک پایین در کوکان می شود به طوری که رشد فک پایین کمتر از فک بالا رشد می کند.

درمان عقب بودن فک پایین

یک متخصص ارتودنسی با دیدن تصویر نیمرخ شما عقب بودن فک پایین شما را تشخیص می دهد البته بوسیله دو تا آینه می توانید تصویر نیم رخ خود را در خانه مشاهده کنید. با تشخیص این عارضه حتما برای درمان باید به یک کتخصص ارتودنسی مراجعه کنید.

معمولا یک متخصص ارتودنسی از ارتودنسی کاموفلاژ یا ارتودنسی جبرانی برای درمان عقب بودن فک پایین استفاده می کند.

در ارتودنسی جبرانی به تدریج چند دندان از دهان بیمار خارج می شود تا فضای کافی برای جابجا شدن دندانها و قرار گرفتن در جای خود فراهم گردد.متخصص ارتودنسی ابتدا دهان بیمار را قالب گیری و سپس براکت ها را از روی قالب تهیه می کند.

طول دوره درمان عقب بودن فک پایین

میزان ناهنجاری طول دوره درمان عقب بودن فک پایین را مشخص می کند. هر چقدر ناهنجاری بیشتر باشد طول دوره درمان نیز طولانی تر می گردد. طول دوره درمان این ناهنجاری رابطه مستقیمی با سن بیمار دارد یعنی هرچهقدر در سن پایینتری صورت بگیرد طول دوره درمان کاهش می یابد. به همین دلیل می باشد که متخصصین ارتودنسی توصیه می کنند در سنین کمتر برای درمان عقب بودن فک پایین اقدام شود.

 

نتیجه درمان ارتودنسی

وقتی که طول دوره درمان تمام می شود فک پایین در راستای فک بالا قرار می گیرد و با بستن دهان هر دولب دقیقا بر یکدیگر منطق می شوند. ، مرتب شدن دندانها نتیجه دیگر درمان می باشد که به طور یکدست و منظم در کنار یکدیگر قرار می گیرند. شخص می تواند بدون مشکل صحبت کند و صحبت کردن فرد به حالت عادی بر می گردد. و غذاخوردن برای شخص راحتتر می گردد. یکی دیگر از نتایج ارتودنسی برای درمان عقب بودن فک پایین ، زیبایی چهره می باشد.

 

 

 

 

 

کلمات کلیدی:

جلوکشیدن فک پایین,متخصص ارتودنسی در ارومیه,بهترین متخصص ارتودنسی در ارومیه,عقب بودن فک پایین,ارتدنسی در ارومیه,درمان ,ارتودنسی,

 

 

 

 

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *